У справі № 921/530/18 між сторонами було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого передано у користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення.

Зважаючи на зміну розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінився і розмір орендної плати, а тому позивачем (орендодавцем) було направлено на адресу відповідача лист з пропозицією підписати додаткову угоду до договору оренди землі.

Оскільки відповідач не підписав указану додаткову угоду, зміни до договору оренди землі за згодою сторін внесені не були, тому позивач звернувся із позовом до суду за захистом свого порушеного права.

Позиція Великої Палати Верховного Суду: Згідно з ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України  зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Зміна договору оренди землі допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

У цьому рішенні ВП ВС зазначила, що якщо права та обов’язки сторін змінюються внаслідок внесення змін до договору судовим рішенням, то відповідне зобов’язання змінюється з моменту набрання таким рішенням законної сили.

Досить суперечливий висновок ВП ВС щодо зміни розміру орендної плати, зважаючи на той факт, що судові баталії можуть тривати роками, а орендодавець весь цей час фактично отримує «старий» (тобто, зменшений) розмір орендної плати.

 

Текс постанови доступний у Єдиному державному реєстрі судових рішень:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/95849041

 

Поширити: